Stüdyo Ses Yalıtımı

Stüdyolar ses yalıtımı yapılması gereken akustik ortamlardan birisidir bunun nedeni ortamdaki yankı, eko gibi ses karmaşalarını ordan kaldırmak ve ortamın akustiği düzenleyip daha kaliteli bir çalışma ortamı sağlamaktadır. Stüdyolardan ne dışarıdan içeriye ne de içeriden dışarıya ses giriş çıkışı olması ortamdaki yapılacak müziğin kalitesini düşüreceğinden ses yalıtımı en çok gereken yerlerden biridir stüdyolar, kullanılabilecek malzemeler akustik süngerler, bastrap sünger, akustik kumaş paneller, baffle gibi ses yalıtımı ve akustik düzenleme sağlayan malzemeler kullanılmalıdır.

Müzik Odası Ses YalıtımıDublaj Odası Ses Yalıtımı

Stüdyolarda ses yalıtımı önemli olduğu kadar kullanılacak malzeme de o kadar önemlidir. Malzemenin doğru seçilmesi için keşif yapılmadır. Stüdyolarda genel olarak kullanılan malzemeler ise piramit sünger, yumurta sünger gibi akustik düzenleyici süngerlerdir. Kullanılan malzemenin yoğunluğu ve kalınlığı arttıkça ses geçişi de o kadar engellenmiş olacaktır.

Stüdyo Piramit Sünger UygulamasıStüdyo Akustik Panel Uygulaması

Özellikle kentleşmenin plansız yürüdügü bölgelerde, gürültü insan sağlıgına zarar vermektedir. Bu yüzden stüdyolarda ses yalıtımı ve ses izolasyonu gerekmektedir. Süngerpan özellikle ağır epdm ses bariyeri ile birlikte kullanıldığında malzeme kalınlığına göre %90 a varan ciddi oranlarda ses yalıtımı ve izolasyonu sağlamaktadırlar.

Stüdyo Ses YalıtımıReji Odası Ses Yalıtımı

Benzer Gönderiler